Laadukas tieto on päätöksenteon tärkein lenkki

Datan laatu on asia, josta moni puhuu, mutta harva osaa sitä systemaattisesti kehittää. Vielä harvempi osaa mitata datan laatua. Tule koulutukseen oppimaan, miten laadukas data tukee organisaation tuottavuutta, johtamista ja tietoturvaa.

 

Tiedon halutaan nykyisin olevan yhteiskäyttöistä ja yhteentoimivaa. Käsittelemme entistä suurempia datamassoja ja jokainen organisaatio toivoo löytävänsä tietoelementtien joukosta kultahippuja. Kun tiedolla johtaminen ei suju, vika on usein datan laadussa. Heikkolaatuisella tiedolla ei kannata johtaa, eikä sen avulla synny uutta liiketoimintaa. Datan laatu -koulutuksessa opit keinoja, joiden avulla organisaatiosi kaikilla tasoilla pystytään hyödyntämään dataa entistä tehokkaammin.

 

Koulutus antaa sekä liiketoiminnan että tietohallinnon edustajille selkeät eväät datan laadun kehittämisen toimenpiteisiin. Koulutuspäivän aikana tutustumme käytännön tasolla tiedon laadun mittaamiseen sekä vaikuttavien kehitystoimenpiteiden valintaan. Tämä koulutus sopii erinomaisesti sinulle, joka olet käynnistämässä tiedon hyötykäyttöön liittyvää muutosprojektia.

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 Mitä on tiedon laatu?

 • Mistä puhumme, kun puhumme tiedon laadusta
 • Miten laatu -tai sen puute- näkyy ja tuntuu
 • Keskustelu case-esimerkkien pohjalta
10.15 Kahvitauko
10.30 Miten tartutaan laatuongelmiin?

 • Miten ja missä korjataan
 • Miten rakennan mittariston

 

Harjoitus: laatumittariston rakentaminen

12.00 Lounas
13.00 Miksi tämä on niin vaikeaa?

 • Jos se olisi helppoa, niin laatuongelmia ei olisi? Laatu elävässä elämässä.
 • Laadun johtaminen: käytännön esimerkkejä ja varoitus sudenkuopista

 

Harjoitus: ongelmanratkaisua ja keskustelu case-esimerkin pohjalta

14.15 Kahvitauko
14.30 Laatu ja tiedon hyvä hallintatapa

 • Millaista on tiedon hyvä johtaminen?
 • Millaisessa ympäristössä laatu pysyy hyvänä?
 • Roolit, vastuut ja toimintamallit
16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori1 295 €
Julkinen sektori895 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit, kahvi- ja lounastarjoilut.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Taitotalo kongressikeskus

Valimotie 8

00380 Helsinki

Koulutus järjestetään Taitotalon Kongressikeskuksessa Helsingin Pitäjänmäellä, osoitteessa Valimotie 8, 00380 Helsinki.

Olemme neuvotelleet erikoishinnat useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan.

Huonehinnat

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta
 • Scandic Paasi -15% Flex-hinnasta & Scandic Park -15% Flex-hinnasta
 • Hotel Katajanokka: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta nettisivujen kautta etukoodilla JAZ (koodi syötetään Special Rates -valikon Corporate-kenttään) tai olemalla yhteydessä hotellin vastaanottoon