Kaikki koulutuksemme etäyhteydellä!

Tiesitkö, että voit osallistua seminaareihimme etäyhteydellä! Ilmoittaudu mukaan! 

Valmistaudu neuvotteluihin ja hallitse ICT-sopimusten perusteet

ICT-sopimusten perusteet -workshop on kattava ja käytännönläheinen koulutus, joka vastaa ICT-sopimusten laatimisen ajankohtaisimpiin ja keskeisimpiin kysymyksiin ostajan näkökulmasta. Koulutuksessa perehdytään yleisimpiin ICT-sopimustyyppeihin ja niiden lähtökohtiin, keskeisiin sopimusehtoihin, sopimusten riitaherkimpiin kohtiin sekä häiriötekijöihin varautumiseen. Päivän päätteeksi pääset harjoittelemaan onnistuneen projektisopimuksen laatimista käytännössä.

 

Ohjelmassa:

 • Lisenssisopimukset
 • Open Source -lisenssit
 • Projektisopimukset
 • Palvelusopimukset
 • Vakioehdot
 • Henkilötietojen käsittely ICT-projekteissa ja palveluissa
 • Mitä ja miten pitää sopia datasta?
 • Vinkit pilvipalvelusopimusten tekemiseen
 • Projektisopimukset ja ketterät projektit riskinhallinnan näkökulmasta
 • Harjoitus: Hyvän projektisopimuksen laatiminen käytännössä

Puhujat

Kaisa Fahllund

Kaisa Fahllund,

Partner, Head of Contracts, Berggren Oy (pj.)

”Pidin esityksestä erityisen paljon! Hyviä käytännön vinkkejä ja sopimuslausekkeita.Todella asiantunteva ja hyvä esiintyjä.”

 

”Erinomainen esimerkkien varaan rakentuva esitys, josta jäi paljon mieleen ja mietittävää. Pidin erityisesti siitä, että erilaisia vaihtoehtoisia lausekkeita esiteltiin rinnakkain ja osissa niin, että esimerkeistä sai irti konkreettisia ajatuksia myös omaan käytännön työhön. Esityksen perusteella sopimusehtoja katsoo huomenna ihan erilaisella mielenkiinnolla!”

Kaisalla on mittava kokemus sopimusten laatimisesta ja neuvottelemisesta ja niihin liittyvien riitojen hoitamisesta. Toimittuaan asianajajana kahdenkymmenen vuoden ajan Kaisa neuvoi valtion hankintayksiköitä niiden ICT-hankinnoissa Hansel Oy:ssä. Nykyisin Kaisa vastaa sopimustoiminnasta Berggren Oy:llä, joka on immateriaalioikeuksiin (IPR) erikoistunut täyden palvelun yritys.

Arttu Ahava

Varatuomari

Berggren Oy

Arttu on erikoistunut teknologiaoikeuteen, IPR:n suojaamiseen ja erityisesti ICT -ratkaisuihin liittyviin tietosuojakysymyksiin. Sekä IPR substanssin osaajana että sopimusjuristina Artun erikoisalaa on teknologian lisensointi. Arttu on ollut yli viiden vuoden ajan Berggren Oy:n palveluksessa.

Ohjelma

08.45 Etäyhteys avautuu
09.00 I Päivän avaus 

 • Esittäytymiset ja johdatus päivän ohjelmaan
 • Päivän tavoitteet ja toiveet
09.10 II Johdatus ICT -sopimuksiin ​

 

 • Lisenssisopimukset
 • Open Source -lisenssit
 • Projektisopimukset
 • Palvelusopimukset
 • Vakioehdot
10.30 Kahvit ja keskustelua
10.45 III Henkilötietojen käsittely ICT-projekteissa ja palveluissa
11.00 IV Mitä ja miten pitää sopia datasta?
11.15 VV Pilvipalvelusopimukset
12.00 Lounas
13.00 VI Projektisopimukset ja ketterät projektit riskinhallinnan näkökulmasta
13.45 VII Harjoitus: Hyvän projektisopimuksen laatiminen käytännössä
14.30 Iltapäiväkahvi
14.45 Harjoitus: Hyvän projektisopimuksen laatiminen käytännössä

 • Käymme käytännön esimerkein ja keskustellen läpi keskeisimpiä sopimusehtoja, asiakkaan ja toimittajan näkökulmia, riskien hallintaa, yleisimmin riitaa aiheuttavia sopimuskohtia sekä neuvottelutavoitteita
 • Sopimusehtoharjoitus
15.30 Workshopin päätös

Hinnat

Striimi, yksityinen sektori845 €
Striimi, julkinen sektori633 €
Striimi, Lakimiesliiton jäsen633 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit.

Yhteystiedot

Ann-Marie Söderholm

Koulutuspäällikkö, CIPP/E

ann-marie.soderholm@almamedia.fi

050 570 4957

Paikka

Etäosallistuminen

Etäosallistujana kuulet ja näet puhujan sekä materiaalin ja voit osallistua keskusteluun viestiseinän kautta. Etäosallistuminen ei vaadi sinulta asennuksia koneelle, pelkkä internetyhteys riittää. Ennen seminaaria lähetämme Tervetuloa-viestin, jossa on linkki seminaarin seuraamiseen etänä sekä linkki sähköiseen materiaaliin. Kyseessä on livestriimaus, joka on katsottavissa vielä kolmen päivän ajan seminaarin jälkeen. Etäosallistuminen on henkilökohtainen.