Miten voit kehittää osaamistasi IT-projektipäällikkönä?

Digitalisaatio on asettanut merkittävän haasteen IT-osaamisen laajentamiseksi ja kehittämiseksi. Tutkimusten mukaan Suomeen tarvittaisiin heti jopa 10 000 uutta IT-ammattilaista ja tarve kasvaa tulevaisuudessa tuhansilla vuodessa. Käytännön IT-arjessa kamppaillaan monesti taivaita hipovien tavoitteiden, rajallisten resurssien ja tiukkojen aikataulujen ristipaineessa. IT-asiantuntijoitakin keskeisempään rooliin ovatkin nousemassa IT-projektipäälliköt, joiden osaaminen pitkälti määrittää IT-projektien laadun, ennustettavuuden ja kustannustehokkuuden.

 

Koulutuksessa käydään kokonaisvaltaisesti ja käytännönläheisesti läpi IT-projektipäällikön työn haasteita ja työssä vaadittavaa osaamista. IT-projekteihin liittyy useita epävarmuuksia, eikä edes osaava IT-projektipäällikkö voi estää kaikkia ongelmia. Projektipäällikön osaamisen merkitystä projektin onnistumiselle saatetaan aliarvioida. Koulutuksessa käydään läpi IT-projektipäällikön työn keskeiset osa-alueet ja annetaan käytännön vinkkejä liittyen IT-projektien laajuuden, kustannusten, aikataulun, laadun ja riskien parempaan hallintaan.

 

IT-projektipäällikön vastuut ovat laajat ja monipuoliset, eikä IT-projektipäällikkönä toimimiseen ole yhtä oikeaa tapaa, joten on jokaisen henkilökohtaisella vastuulla kehittää osaamistaan oman työskentelytyylinsä tueksi. Koulutuksessa opit tunnistamaan IT-projektipäällikön erilaisia työskentelytyylejä, arvioimaan omaa työskentelytyyliäsi sekä eri tyylien soveltuvuutta eri tilanteisiin. Koulutuksen käytyäsi ymmärrät kattavasti IT-projektipäällikön osaamisen laajuutta ja syvyyttä sekä pystyt arvioimaan oman osaamisesi tasoa. Koulutuksessa laaditaan oman IT-projektipäällikköosaamisen kehittämissuunnitelma.

 

Koulutus ei keskity mihinkään tiettyyn projektinhallintametodologiaan tai IT-ratkaisualueeseen, eikä yleisiin esimiestaitoihin. Koulutuksen tavoitteena on laajentaa osallistujien ymmärrystä IT-projektipäällikön tarvitsemasta osaamisesta sekä tukea osallistujan omien projektipäällikköosaamisen kehitysalueiden tunnistamista.

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 IT-projektipäällikön osaamisen lähtökohdat

 • Projektipäällikön osaamisen kulmakivet
 • Projektihallinta (management) vs. projektijohtaminen (leadership)
 • Projektipäällikön sudenkuopat projektin eri vaiheissa
 • Projektipäällikön vs. projektin onnistuminen

 

Harjoitus: Oman IT-projektipäällikköosaamisen yleisarviointi ja kehitysalueiden tunnistaminen

10.15 Kahvitauko
10.30 IT-projektipäälliköltä vaadittava osaaminen käytännössä (vs. teoriassa)

 • Projektin laajuus (scope)
 • Kustannukset ja resurssit
 • Aikataulu ja vaiheet
 • Laatu
 • Sidosryhmät (stakeholders)
 • Riskit

 

Harjoitus: Oman IT-projektipäällikköosaamisen analysointi käytännön näkökulmasta

12.00 Lounas
13.00 IT-projektipäällikön erilaiset työskentelytyylit

 • IT-projektipäällikön karikatyyrejä
 • Tyylin henkilökohtaisuus
 • Tyylin tilannekohtaisuus
 • Projektin eri vaiheiden tarpeet
 • Erilaisten projektien tarpeet

 

Harjoitus: Oman IT-projektipäällikkötyylin tunnistaminen ja soveltuvuus eri tilanteisiin

14.15 Kahvitauko
14.30 IT-projektipäällikön osaamisen laajentaminen ja syventäminen

 • Perusosaaminen (työskentelytavat, viestintä, vuorovaikutus)
 • Tekninen osaaminen (työkalut, metodologiat, teknologiat)
 • Taktinen osaaminen (asiakaskeskeisyys, suunnitelmallisuus, analyyttisuus)
 • Tavoitteellinen osaaminen (motivaatio, tuottavuus, kurinalaisuus)
 • Henkinen osaaminen (suoraselkäisyys, nöyryys, paineensietokyky)

 

Harjoitus: Oman IT-projektipäällikköosaamisen kehittämissuunnitelman laatiminen

16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori1295 €
Julkinen sektori895 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Taitotalo kongressikeskus

Valimotie 8

00380 Helsinki

Koulutus järjestetään Taitotalon Kongressikeskuksessa Helsingin Pitäjänmäellä, osoitteessa Valimotie 8, 00380 Helsinki.

Olemme neuvotelleet erikoishinnat useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan.

Huonehinnat

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta
 • Scandic Paasi -15% Flex-hinnasta & Scandic Park -15% Flex-hinnasta
 • Hotel Katajanokka: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta nettisivujen kautta etukoodilla JAZ (koodi syötetään Special Rates -valikon Corporate-kenttään) tai olemalla yhteydessä hotellin vastaanottoon