IT-projektipäällikkönä monitoimittajaprojektissa -koulutuksessa käydään läpi monitoimittajaprojektien tyypillisiä johtamishaasteita lähtien monitoimittajaympäristön tavoitteista ja IT-projektien kannalta toimivien lähtökohtien rakentamisesta monitoimittajaympäristöön. Monitoimittajaympäristön vastuunjako on aina tavoite-, organisaatio-, tilannekohtainen, mutta koulutuksessa opitaan arvioimaan erilaisia tyypillisiä vastuunjakoja infrastruktuuri-, palvelu- ja ohjelmistotoimittajien välillä. Esimerkkien ja harjoitustehtävien kautta osallistujat oppivat tunnistamaan monitoimittajaprojektien onnistumiseen vaikuttavia tärkeimpiä tekijöitä omassa organisaatiossaan.

Koulutuksessa käydään läpi monitoimittajaprojektin IT-projektipäällikön työtehtävät käytännönläheisesti mm. työskentelytapojen valinnan, projektinhallinnan painopisteiden, ohjausryhmätyöskentelyn, yhteistyön toimivuuden varmistamisen ja tuotosten laadunvarmistuksen kannalta. Monitoimittajaprojektien erityisistä haasteista pohditaan problematiikkaa, joka liittyy mm. työtehtävien riippuvuuksiin eri toimittajien välillä, toimittajien vastuiden määrittelyyn, viestintään, ei-toiminnallisten vaatimusten (esim. tietoturva tai suorituskyky) toteutumisen todentamiseen, kriittisten häiriöiden selvitykseen sekä toimittajien vaihtamiseen.

Osallistujien tarpeiden mukaan kurssilla syvennytään projektijohtamiseen erilaisissa monitoimittajaprojekteissa, kuten valmisohjelmistojen käyttöönottoprojektit, pilvipalveluille rakentuvat ratkaisukehitysprojektit, tietojärjestelmäintegraatioprojektit, ohjelmistokehitysprojektit sekä tekniset migraatio- tai päivitysprojektit. Osana koulutuksen harjoitustöitä osallistuja laatii kuvauksen oman organisaationsa monitoimittajaympäristöstä, arvioi oman organisaationsa toimittajatarpeita ja -mahdollisuuksia, ennakoi monitoimittajaprojektien haasteita sekä laatii oman monitoimittajaympäristön riskienhallinta- ja toimenpidesuunnitelman.

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 IT-projektien monitoimittajaympäristön peruspiirteet

 • Onko monitoimittajaympäristö strateginen vahvuus vai välttämätön paha?
 • Tilaajan rooli ja vastuu monitoimittajaympäristössä
 • Monitoimittajaympäristön haastavuus IT-projektin kannalta
 • IT-toimittajien luokittelua ja tyypittelyä
 • IT-toimittajasuhteiden elinkaari
 • Esimerkkejä monitoimittajaympäristöjen vastuunjaoista

Harjoitus: Oman organisaation monitoimittajaympäristön vastuiden kuvaaminen

10.15 Kahvitauko
10.30 Lähtökohtien luominen IT-projekteille monitoimittajaympäristössä

 • Hankintaprosessit monitoimittajaympäristössä
 • Toimittajien arviointi ja vertailu monitoimittajaympäristön kannalta
 • Parhaiten monitoimittajaympäristöön soveltuvien toimittajien valitseminen
 • Sopimusrakenteet, -ehdot ja -neuvottelu monitoimittajaympäristössä
 • Luottamukseen perustuvan yhteistyön merkitys monitoimittajaympäristössä

Harjoitus: Oman IT-projektin toimittajatarpeiden ja mahdollisuuksien arviointi

12.00 Lounas
13.00 Monitoimittajaympäristö IT-projektipäällikön työn kannalta

 • Projektinhallinta ja -johtaminen
 • Ohjausryhmätyöskentely
 • Menetelmien ja työskentelytapojen valinta
 • Yhteistyö tilaajan ja toimittajien välillä
 • Toimittajien keskinäinen yhteistyö
 • Laadunvarmistus ja testaus
 • Esimerkkejä erilaisista monitoimittajaprojekteista

Harjoitus: Oman IT-projektin toimittajahaasteiden tunnistaminen ja ennakointi

14.15 Kahvitauko
14.30 IT-projektijohtamisen erityiset haasteet monitoimittajaympäristössä

 • Riippuvuudet eri toimittajien projektitehtävien välillä
 • Vastuiden harmaiden alueiden tarkentaminen, johtaminen ja valvonta
 • Viestintä, kokouskäytännöt, raportointi ja dokumentointi
 • Erilaisten kulttuurien ja kielitaidon huomioiminen
 • Kokonaisratkaisun ei-toiminnallisten vaatimusten toteutuminen
 • Kriittisten ongelmien ja häiriöiden selvitys
 • Toimittajalukot ja toimittajien vaihtaminen
 • Handoverit (vastuiden ja tiedon siirrot)

Harjoitus: Oman monitoimittajaympäristön riskienhallinta -ja toimenpidesuunnitelma

16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori, etuhinta 6.8. asti (norm. 1295 €)1195 €
Julkinen sektori, etuhinta 6.8. asti (norm. 895 €)795 €
Striimi, julkinen sektori, etuhinta 6.8. asti (norm. 795 €)695 €
Striimi, yksityinen sektori, etuhinta 6.8. asti (norm. 1195 €)1095 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit, kahvi- ja lounastarjoilut.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Tapahtumatalo Bank

Unioninkatu 20

00130 Helsinki

Tapahtumatalo Bank sijaitsee Helsingin ydinkeskustassa Unioninkadulla. Sisäänkäynti on Unioninkadulta tapahtumatalon pääovista, josta opasteet ohjaavat edelleen portaita ylös kokoustiloihin. Kokoustilat sijaitsevat toisessa kerroksessa.

Olemme neuvotelleet erikoishinnat useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan.

Huonehinnat

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta
 • Scandic Paasi -15% Flex-hinnasta & Scandic Park -15% Flex-hinnasta