Onnistuneet IT-hankinnat ja -sopimusneuvottelut ovat tehokkaan IT-projektin pohja

Oletko koskaan miettinyt, miksi tuo Möttösen putiikki Oy Ab saa aina projektit ajoissa tuotantoon ja näyttää tuo palvelujen saatavuuskin toimivan hienosti? Siellähän on vielä monimutkaiset vanhat järjestelmät ja lukuisat integraatiot. Onko kyse vaan osaajista, johtajista vaiko kuun oikeasta asennosta?

Tässä IT-sopimuksiin keskittyvässä koulutuksessa pistetään kädet saveen ja pohditaan:

 • Miten oikea IT-sopimustyyppi valitaan kulloiseenkin tilanteeseen?
 • Mitä sudenkuoppia kannattaa välttää?
 • Miten onnistua neuvotteluissa?

Koulutus sisältää teorian ja aitojen esimerkkitapausten lisäksi keskustelua ja harjoituksia. Käymme läpi sopimusmallin valinnan sekä neuvottelutilanteen riitaan aiheutuneen sopimuksellisen asian ratkaisemisesta. Emme sukella liian syvälle juridiikkaan, mutta koulutuksessa käydään läpi tietyt erikoishuomiota vaativat asiat.

Tämän koulutuksen jälkeen sinulla on työkalupakissasi monta uutta näkökulmaa hankintoihin ja pystyt hyödyntämään konkreettisia esimerkkejä suoraan työssäsi, olitpa sitten asiantuntija, tiiminvetäjä tai johtaja. Käymme esimerkeissä myös roolituksia läpi, miten hyvä sopimus muodostetaan oikeanlaisen neuvottelutiimin voimin ja millainen roolitus neuvotteluissa kannattaa olla.

Ohjelma

8.45 Etäyhteys avautuu
9.00
 • Kouluttajan ja osallistujien esittely
 • Osallistujien toiveet painotuksista ja päivän kulku tavoitteineen
 • IT-sopimusosaamisen peruspilarit
 • Miksi hyvä IT-sopimus on tärkeä
  • Case-esimerkit 1-3
10.15 Kahvitauko
10.30 Miten valitaan oikea sopimusmalli?

 • IT-sopimus tarpeen mukaan, one size fits all – ei päde.
 • Case-esimerkki, jonka pohjalta harjoitus ryhmissä: millaisen sopimuksen valitsisit
12.00 Lounas
13.00 Mitkä ovat keskeiset sopimuksien kohdat ja miksi?

 • Mitä asioita painotat missäkin tapauksessa?
 • Mitkä ovat yleisimmät epäselvyyksien aiheuttajat/riitatilanteet?
 • Case-esimerkki, jonka pohjalta harjoitus ryhmissä
14.15 Kahvitauko
14.30 Mitkä ovat keskeiset sopimuksien kohdat ja miksi? – jatkuu

 • Harjoitus ryhmissä jatkuu
 • Loppuyhteenveto, opit ja kotiin viemiset
16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Hinta1095 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Etäkoulutus

Etäosallistujana kuulet ja näet kouluttajan, materiaalit sekä voit osallistua keskusteluun. Kaikille osallistujille lähetämme henkilökohtaisen kutsulinkin koulutukseen. Kyseessä on livekoulutus. Koulutuksesta ei tehdä tallennetta.