Miten parannat hajautetun tiimin tehokkuutta ja hyvinvointia?

Hajautetut tiimit ja palveluketjut ovat arkipäivää yrityksissä ja työpaikoilla. Päivittäisen työn ja toiminnan johtaminen on avainasemassa bisneksen menestymisessä ja hyvinvoinnissa. Uuden ajan kompleksinen työ ja toimintaympäristö haastaa johtajia ja esimiehiä uudistamaan tiimin johtamista.

 

Hajautetun tiimin johtaminen voi tuntua haastavalta arjen kiireessä, uudistusten ja muutosten keskellä. Esimiehen pöydällä pyörii isoja kysymyksiä: Miten saa tiimin toimimaan niin, että työ ja yhteistyö sujuu, tavoitteet saavutetaan ja ihmiset voivat hyvin? Miten parantaa toiminnan tehokkuutta samalla, kun pitäisi parantaa työntekijäkokemusta ja asiakastyytyväisyyttä? Miten rakennetaan uuden ajan menestyvä tiimi, jossa viihdytään ja tehdään tulosta? Miten saa tiimin toimimaan itseohjautuvasti, laadukkaasti ja hyvällä fiiliksellä asiakkaan ja bisneksen tarpeeseen?

 

Työarjessa esimiehen oma hyvinvointi voi olla koetuksella. Kun tiimi toimii, esimiehen aika vapautuu tulipalojen sammuttelusta kokonaisuuden johtamiseen ja kehittämiseen entistä paremmaksi. Esimies saa arvostusta tavasta johtaa ja tuloksista, joita saavutetaan yhdessä tiimin kanssa.

 

Hajautetun tiimin johtaminen -koulutuksen avulla saat uutta tietoa, näkökulmia ja konkreettisia työkaluja avuksi hajautetun tiimin ja palveluketjun johtamiseen työarjessa. Opit koulutuksessa muun muassa:

 • Mitä hajautettu tiimi tarvitsee toimiakseen ja tuottaakseen tulosta?
 • Mitkä ovat hajautetun tiimin johtamisen ja kehittämisen tyypillisimmät sudenkuopat ja miten ne vältetään?
 • Mitä on arjen työn ja toiminnan konseptointi?
 • Miten työ- ja toimintamalleja kehittämällä saat hajautetun tiimin toimimaan tehokkaasti ja voimaan hyvin työarjessa?

 

Koulutuksen sisältö pohjautuu tutkittuun tietoon ja käytännön kokemukseen, joka auttaa sinua keskittymään asioihin, joilla on aidosti merkitystä hajautettujen tiimien ja palveluketjujen johtamisessa. Vietetään innostava koulutuspäivä yhdessä käytännönläheisesti keskustellen ja harjoitusten parissa. Ota opit käyttöösi työpaikalla. Helpotat omaa johtamistasi. Saat ihmiset innostumaan. Nostatte hajautetun tiimin tai palveluketjun toiminnan uudelle tasolle.

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 Tervetuloa!

Hajautettujen tiimien johtaminen ja työarki

 • Tavoitteena hyvinvoiva, tehokas ja tuloksellinen hajautettu tiimi
 • Millaisia ovat hajautetut tiimit työpaikan arjessa?
 • Millaisia ovat johtamisen haasteet hajautetuissa tiimeissä?

 

Harjoitus: Oman tiimin haasteet ja tavoitteet kohti menestystä ja hyvinvointia

10.15 Kahvitauko
10.30 Kohti menestyvää hajautettua tiimiä

 • Millainen on menestyvä hajautettu tiimi?
 • Mitkä ovat hajautetun tiimin johtamisen yleisimmät sudenkuopat – ja miten ne vältetään?
 • Miten rakennetaan menestyvä hajautettu tiimi?

 

Keskustelua: Ilmiongelmia ja sudenkuoppia hajautettujen tiimien työarjessa

12.00 Lounas
13.00 Näin rakennetaan menestyvä hajautettu tiimi, jossa viihdytään & tehdään tulosta

 • Rakenna menestyvä hajautettu tiimi arjen työtä ja toimintaa kehittämällä
 • Good work & High performing team
 • Mikä on unelmien työn arkkitehtuuri?
 • Menestyvän tiimin mittarit
 • Vältä johtamisen tehokkuusharha

 

Harjoitus: Arvioi oman hajautetun tiimin nykytila kohti menestyvää tiimiä

14.15 Kahvitauko
14.30 Omasta tiimistä menestyvä tiimi

 • Johda, viesti, muotoile unelmien työn arkkitehtuuri hajautetun tiimin työarkeen
 • Työkalu avuksi menestyvän hajautetun tiimin työn ja toiminnan suunnitteluun
 • Määrittele toimintakonsepti ja toimintamallit
 • Askeleet kohti menestyvää hajautettua tiimiä

 

Design challenge: Miten rakennan omasta hajautetusta tiimistä menestyvän tiimin

16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori1 295 €
Julkinen sektori895 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit, kahvi- ja lounastarjoilut.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Kallion kortteli, Kuntatalo

Toinen linja 14

00530 Helsinki

Koulutus järjestetään Kallion kortteli- Kokous- ja kongressikeskuksessa, Kuntatalo, osoitteessa Toinen linja 14, 00530 Helsinki.

Olemme neuvotelleet erikoishinnat useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan.

Huonehinnat

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta
 • Scandic Paasi -15% Flex-hinnasta & Scandic Park -15% Flex-hinnasta
 • Hotel Katajanokka: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta nettisivujen kautta etukoodilla JAZ (koodi syötetään Special Rates -valikon Corporate-kenttään) tai olemalla yhteydessä hotellin vastaanottoon