Miten minimoit hukan asiantuntijatyössä lean-johtamisella?

”Lean on ajattelua, jonka seurauksena teemme enemmän vähemmällä – vähemmällä työllä, välineillä, ajalla ja tiloilla – ja lopulta vain juuri se mitä he (asiakkaat) haluavat.” (James P. Womack, Daniel T. Jones)

Lean on prosessijohtamisen filosofia, jonka avulla prosessia kehitetään niin, että asiakas saa enemmän arvoa, kun prosessin virtausta sujuvoitetaan, läpimenoaikaa lyhennetään ja poistetaan prosessia hidastavaa hukkaa. Oikein hyödynnettynä lean hyödyttää:

 • asiakasta (juuri oikea arvo)
 • työntekijää (kiire ja uudelleentekeminen vähenevät)
 • omistajaa (resurssit kohdennetaan oikeisiin asioihin)

Tässä koulutuksessa opit, miten lean-johtamista voi hyödyntää – oman tai muiden – asiantuntijatyön johtamisessa. Koulutus koostuu alustavista luennoista, käytännön esimerkeistä sekä organisaatiokohtaisista syventävistä pohdinnoista.

 

Tutustu lean-johtamisen tyypillisimpiin mokiin kouluttajan blogissa:

https://www.arter.fi/hei-me-leanataan-top-5-leanin-mokat-ja-niiden-opit/

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvitarjoilu koulutuspaikalla
9.00 Leanin taustaa

 • Leanin periaatteet
 • Mitä lean organisaatiolta vaatii?
 • Mitä ongelmia lean voi ratkaista?
 • Mihin leanit kompastelevat?

 

Keskustelu: Mitä teidän mielestänne on lean?

10.15 Kahvitauko
10.30 Prosessin virtaustehokkuus

 • Resurssitehokkuus vs. virtaustehokkuus
 • Vaihtelun merkitys
 • Tehokkuusparadoksi

 

Keskustelu: Mikä aiheuttaa vaihtelua teidän työssänne?

12.00 Lounas
13.00 Prosessit arvon tuottajana

 • Arvon tuottaminen
 • Asiantuntijatyön hukan muodot

 

Keskustelu: Millaista hukkaa teillä ilmenee?

14.15 Kahvitauko
14.30 Lean-työkalut tutuiksi

 • DMAIC- ja A3-ongelmanratkaisumenetelmät
 • Arvovirtakuvaus
 • Kanban-taulu työn visualisointiin
 • 5S
 • Mittaamisen ja analysoinnin työkalut mm .5xmiksi, kalanruotokaavio
 • Prosessin tilastollinen ohjaaminen

Keskustelu: Mitkä työkalut toimisivat teillä?

16.00 Koulutuspäivä päättyy
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.

Kouluttaja

Hinnat

Lähiosallistuminen1095 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Paikan päällä osallistuminen sisältää sähköiset materiaalit sekä kahvi- ja lounastarjoilut koulutuspäivän aikana.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Alma-talo

Alvar Aallon katu 3 C

00100 Helsinki

Tapahtuma järjestetään Alma-talolla, Helsingin ydinkeskustassa. Saapuminen tapahtuu Alma-talon pääovista, minkä jälkeen opasteet ohjaavat eteenpäin. Suosittelemme julkisten liikennevälineiden käyttöä. Aikataulut ja reittikartat löydät kätevästi reittioppaasta.

Julkiset kulkuvälineet

Alma-talo sijaitsee lyhyen kävelymatkan päässä Helsingin päärautatieasemalta, jonne on helppo saapua julkisilla kulkuvälineillä. Katso lisää julkisesta liikenteestä reittioppaasta.

Saapuminen omalla autolla

Lähin pysäköintihalli on Aimo Park, Finlandia-talon vieressä. Ajo pysäköintihalliin tapahtuu Karamzininrannan kautta. Pysäköinti on maksullista ja 650-paikkaisen pysäköintilaitoksen toiminnasta vastaa Aimo Park.

Lisätietoja puh. 020 781 2400.

Majoitus

Olemme neuvotelleet erikoishinnat  useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan, niin etuhinta tulee huomioitua. Mikäli kaipaat lisätietoja hotellien sijainneista, ota yhteys asiakaspalveluumme numeroon (020) 442 4110.

 

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta