Viestintä kuntoon Lean-filosofian avulla

Onko sinulla niin kiire, ettet edes oikein ehdi ajatella? Tuntuuko siltä, että joku muu ohjaa viestintää, ja työlistasi pituus jatkaa kasvamistaan? Japanilaista lean-filosofiaa kannattaa soveltaa viestintään. Sen 7 + 1 periaatteen tavoitteena on poistaa kaikkea hukkaa.  Siis karsia viestinnän ympäriltä epämääräiset löysyydet pois. Turha voi olla epäselviä kokouksia, määräaikojen ylittämistä, huonoja briiffauksia tai vaikuttamatonta viestintää.

Tässä koulutuksessa pureudumme Lean-filosofian periaatteisiin ja viemme ne tyypillisten viestinnän haasteiden maailmaan. Ratkomme hukkaa yhdessä ja laadimme viestinnällesi täsmennetyt periaatteet. Koulutuksessa ei tarvita aiempaa osaamista Lean-filosofiasta.

Tervetuloa nostamaan viestinnän tehokkuus seuraavalle tasolle!

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvitarjoilu koulutuspaikalla
9.00 Esittelyt, tavoitteet
9.30 Mikä on lean ja miten se liittyy viestintään?

  • Leanin 7 + 1 periaatetta
  • Viestintä osana Lean-ajattelua
10.00 Tyypilliset viestinnän haasteet: törmäyksiltä ja kiireeltä ei voi välttyä

  • Miksi viestinnältä odotetaan lähes mahdottomia?
  • Kuka määrittelee agendasi?
  • Kenen tavoitteiden eteen työskentelen?
10.15 Kahvitauko
10.30 Kohti tehokkaampaa ja innostavaa viestintää: miten soveltaa leania?

  • Lean-filosofian soveltaminen käytännössä
  • Millaisiin tehtäviin ja tilanteisiin lean erityisesti sopii?
  • Miten johtaa itseään leanin avulla?

Yksilö- ja parityöskentely

12.00 Lounas
13.00 Yhteisesti tunnistettujen hukkien eliminointi

 

Yhteinen keskustelu

14.15 Kahvitauko
14.30 Omat muistisääntöni työn hallintaan

Parikeskustelu

15.30 Päivän yhteenveto ja kertaus
16.00 Koulutuspäivä päättyy
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.

Kouluttaja

Hinnat

Lähiosallistuminen1095 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Paikan päällä osallistuminen sisältää sähköiset materiaalit sekä kahvi- ja lounastarjoilut koulutuspäivän aikana.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Alma-talo

Alvar Aallon katu 3 C

00100 Helsinki

Tapahtuma järjestetään Alma-talolla, Helsingin ydinkeskustassa. Saapuminen tapahtuu Alma-talon pääovista, minkä jälkeen opasteet ohjaavat eteenpäin. Suosittelemme julkisten liikennevälineiden käyttöä. Aikataulut ja reittikartat löydät kätevästi reittioppaasta.

Julkiset kulkuvälineet

Alma-talo sijaitsee lyhyen kävelymatkan päässä Helsingin päärautatieasemalta, jonne on helppo saapua julkisilla kulkuvälineillä. Katso lisää julkisesta liikenteestä reittioppaasta.

Saapuminen omalla autolla

Lähin pysäköintihalli on Aimo Park, Finlandia-talon vieressä. Ajo pysäköintihalliin tapahtuu Karamzininrannan kautta. Pysäköinti on maksullista ja 650-paikkaisen pysäköintilaitoksen toiminnasta vastaa Aimo Park.

Lisätietoja puh. 020 781 2400.

Majoitus

Olemme neuvotelleet erikoishinnat  useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan, niin etuhinta tulee huomioitua. Mikäli kaipaat lisätietoja hotellien sijainneista, ota yhteys asiakaspalveluumme numeroon (020) 442 4110.

 

  • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
  • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta