Mobiilivideot pyörivät päivittäin puhelimiemme näytöissä, mutta niiden katseleminen on henkilökohtainen valinta. Valintaa helpottaa, mikäli videon sisältö on kiinnostava ja se on laadukkaasti suunniteltu ja toteutettu. Mobiilivideo on aihealueena jatkuvassa myllerryksessä, eikä kaikilla riitä aika seurata teknologista tai sisällöllistä kehitystä.

 

Aina videon tuottaminen ei vaadi suurta tuotantokoneistoa, vaan koneisto voi löytyä jokaisen taskusta ja päänupista. Kännykälläkin pystyy tuottamaan hyviä videoita, kunhan idea on hyvä ja tunnistaa rajoitukset. Lisälaitteet ja ohjelmistot tuovat lisää mahdollisuuksia ja tekevät tuotannosta ammattimaisempaa – kouluttautuminen auttaa laadukkaan lopputuloksen saavuttamisessa.

 

Mobiilivideo-koulutuksessa yllätyt positiivisesti siitä, mitä älypuhelimella on mahdollista tehdä organisaation viestinnän kehittämiseksi. Kaikki lähtee omasta mielenkiinnosta aiheeseen. Kuulet viimeisimmät trendit ja tekniikat mobiilikuvauksen saralla.

 

Koulutuksen valmentaja Sasu Sorkio on kirjoittanut Vaikuta videolla -kirjan (2019), joka tarjoaa tuoretta ja ajankohtaista tietoa videota jo markkinoinnissaan käyttäville ja sitä suunnitteleville.

 

Ei muuta kuin kääritään hihat ja ryhdytään tuottamaan videoita – sinäkin osaat!

Ohjelma

08.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
09.00 Mobiilivideon perusteet

 • Mikä on mobiilivideo?
 • Trendit ja faktaa mobiilisisältöjen kulutuksesta: on entistä tärkeämpää tuottaa mobiilivideoita organisaation viestinnässä
 • Kalusto ja ohjelmistot
 • Sommittelu, valaisu ja äänittäminen
10.15 Kahvitauko
10.30 Millä mobiilivideoita tehdään?

 • Videotuotannon vaiheet
 • Millainen video: pituus, tyyli, viesti
 • Konseptointi ja käsikirjoitus
 • Kuvakoot ja kuvakäsikirjoitus
 • Videoiden tekstittäminen
12.00 Lounas
13.00 Teoriasta käytäntöön: kamera käy!

Harjoitus: kuvataan mobiilivideo (omat älypuhelimet mukaan)

14.15 Kahvitauko
14.30 Editointi ja jakaminen

Harjoitus: editoidaan video omalla älypuhelimilla (omat älypuhelimet mukaan)

16.00 Päivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori, etuhinta 7.8. asti (norm. 1295 €)1195 €
Julkinen sektori, etuhinta 7.8. asti (norm. 895 €)795 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Hotel Katajanokka

Merikasarminkatu 1 a

00160 Helsinki

Hotel Katajanokka sijaitsee keskellä vanhojen vaahteroiden reunustamaa Linnanpuistoa, Katajanokan idyllisessä jugendkaupunginosassa. Hotelli on vain kivenheiton päässä Senaatintorilta ja Kauppatorilta sekä vartin kävelymatkan päässä Helsingin ydinkeskustan vilinästä. Raitiovaunulla pääset kaupungin ytimeen noin viidessä minuutissa.

Olemme neuvotelleet erikoishinnat useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan.

Huonehinnat

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta
 • Scandic Paasi -15% Flex-hinnasta & Scandic Park -15% Flex-hinnasta
 • Hotel Katajanokka: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta nettisivujen kautta etukoodilla JAZ (koodi syötetään Special Rates -valikon Corporate-kenttään) tai olemalla yhteydessä hotellin vastaanottoon