Millä perusteilla osa-aikatyötä voidaan tehdä?

Osa-aikatyö on esillä monesta eri näkökulmasta. Sitä pidetään muun muassa keinona pidentää työuria, ja keskustelua käydään myös nelipäiväisestä työviikosta. Joillakin aloilla taas suuri osa työntekijöistä on perinteisesti ollut osa-aikaisia. Näiden työntekijöiden osalta erityisesti oikeus lisätyöhön on keskeinen kysymys. Työsopimuslain tuoreen muutoksen mukaan osa-aikainen työntekijä voi pyytää työnantajalta perustellun vastauksen työajan pidentämisestä. Osa-aikaiseen työhön liittyy monenlaisia ajankohtaisia tarpeita työnantajien ja työntekijöiden kannalta.

Seminaarissa käydään läpi osa-aikatyön eri muotoja ja selvitetään muun muassa millä perusteilla osa-aikatyötä voidaan tehdä ja mikä on työnantajan velvollisuus tarjota lisätyötä osa-aikaiselle. Seminaarissa käsitellään myös perusteita, joilla työnantaja voi vähentää työntekijän työaikaa, ja vastaavasti tilanteita, joissa työntekijä voi pyytää osa-aikaistamista. Lisäksi tarkastellaan osa-aikaisten syrjimätöntä kohtelua sekä osa-aikatyön vaikutuksia työsuhde-etuihin.

Tervetuloa syventämään osaamistasi ja osallistumaan keskusteluihin asiantuntijoiden kanssa.

Seminaarin asiantuntijoina:

Asianajaja Mika Kärkkäinen, Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy
Työsuhdejuristi Topias Mäkinen, SOK Henkilöstötoiminnot

Lämpimästi tervetuloa seminaariin!

Osallistu keskusteluun ja jaa kokemuksesi somessa: #osa-aikatyönjuridiikkaa #almatalentkoulutus #lakikoulutus @Alma_Talent

Puhujat

Mika Kärkkäinen

Senior Attorney

Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy

Asianajaja Mika Kärkkäinen hoitaa Dittmar & Indreniuksella työoikeustoimeksiantoja, mm. yritystoiminnan muutostilanteisiin liittyvää neuvontaa sekä erimielisyyksien ratkaisua. Mika luennoi paljon HR-asioista,...

Lue lisää

Topias Mäkinen

Työsuhdejuristi

SOK Henkilöstötoiminnot

Topias on työoikeuteen ja työsuhdeasioihin erikoistunut juristi, jolla on monipuolinen kokemus työoikeuden in house -tehtävistä.

Lue lisää

Ohjelma 10.10.2023

Seminaarin asiantuntijoina ovat asianajaja Mika Kärkkäinen, Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy ja työsuhdejuristi Topias Mäkinen, SOK Henkilöstötoiminnot
08.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvitarjoilu seminaaripaikalla
08.50 Etäyhteys avautuu etäosallistujille
09.00 Tervetuloa ja seminaarin avaus
9.05 Osa-aikaisen työn muodot

 • Osa-aikatyö ilmiönä historian ja lukumäärien valossa
 • Mikä on osa-aikatyötä ja miten siitä sovitaan?
 • Työnantajan ja työntekijän tarpeet osa-aikatyöhön
 • Vaihtelevan työajan työsopimukset ja niiden erityiskysymykset

Työsuhdejuristi Topias Mäkinen, SOK Henkilöstötoiminnot

9.35 Työajan muuttaminen osa-aikaiseksi

 • Työsuhteen osa-aikaistaminen
 • Osa-aikalomautus
 • Työajan osa-aikaistaminen työntekijän aloitteesta
  • Osa-aikainen hoitovapaa, osa-aikainen sairauspoissaolo, mahdollisuus lyhennettyyn työaikaan (TAL 15 §), osittainen opintovapaa, osa-aikaeläke, osatyökyvyttömyyseläke
 • Osa-aikatyö kohtuullisena mukautuksena yhdenvertaisuuslain perusteella

Asianajaja Mika Kärkkäinen, Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy

10.15 Osa-aikatyön työaikakysymyksiä

Asianajaja Mika Kärkkäinen, Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy

10.35 Kahvia ja keskustelua
10.50 Osa-aikaisen työntekijän oikeudet

 • Oikeus lisätyöhön
 • Osa-aikaisten tuntitarkastelu työehtosopimuksissa
 • Pyyntö työajan pidentämisestä
 • Kilpailevan toiminnan kielto

Työsuhdejuristi Topias Mäkinen, SOK Henkilöstötoiminnot

12.00 Tasapuolinen kohtelu ja syrjintäkielto

Osa-aikatyön vaikutus työsuhde-etuihin

Asianajaja Mika Kärkkäinen, Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy

12.30 Lounas
13.15 Tilaisuus päättyy 
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.

Hinnat

Yksityinen sektori595 €
Julkinen sektori446 €
Juristiliiton jäsen446 €
Striimi, yksityinen sektori595 €
Striimi, julkinen sektori446 €
Striimi, Juristiliiton jäsen446 €

Hintaan lisätään alv 24%. Paikan päällä osallistuminen sisältää sähköiset materiaalit sekä kahvi- ja lounastarjoilut seminaaripäivän aikana. Striimiosallistuminen sisältää sähköiset materiaalit sekä striimin katseluoikeuden kolmen arkipäivän ajan seminaarin jälkeen.

Yhteyshenkilöt

Johanna Hirvi

Johanna Hirvi

Koulutuspäällikkö

johanna.hirvi@almamedia.fi

050 303 0808

Paikka

Alma-talo

Alvar Aallon katu 3 C

00100 Helsinki

Tapahtuma järjestetään Alma-talolla, Helsingin ydinkeskustassa. Saapuminen tapahtuu Alma-talon pääovista, minkä jälkeen opasteet ohjaavat eteenpäin. Suosittelemme julkisten liikennevälineiden käyttöä. Aikataulut ja reittikartat löydät kätevästi reittioppaasta.

Julkiset kulkuvälineet

Alma-talo sijaitsee lyhyen kävelymatkan päässä Helsingin päärautatieasemalta, jonne on helppo saapua julkisilla kulkuvälineillä. Katso lisää julkisesta liikenteestä reittioppaasta.

Saapuminen omalla autolla

Lähin pysäköintihalli on Aimo Park, Finlandia-talon vieressä. Ajo pysäköintihalliin tapahtuu Karamzininrannan kautta. Pysäköinti on maksullista ja 650-paikkaisen pysäköintilaitoksen toiminnasta vastaa Aimo Park.

Lisätietoja puh. 020 781 2400.

Majoitus

Olemme neuvotelleet erikoishinnat  useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan, niin etuhinta tulee huomioitua. Mikäli kaipaat lisätietoja hotellien sijainneista, ota yhteys asiakaspalveluumme numeroon (020) 442 4110.

 

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta