HR-analytiikan onnistunut hyödyntäminen ja johtaminen liiketoiminnassa

Koulutuksessa valmennetaan osallistujille HR-analytiikan (People Analytics) uusin tutkimustieto, jota hyödyntämällä mahdollistetaan selittävä ja ennustava HR-analytiikka liiketoiminnan tueksi. HR-analytiikan avulla voidaan arvioida tarkemmin sekä henkilöstövaikutteisia riskejä että HR-kehittämisen liiketoimintapotentiaalia. Koulutuksen avulla saavutat henkilöstöanalytiikassa kokonaan uuden tason, jossa HR-johtamisesta tulee strateginen ydin organisaation kilpailukyvylle. Valmennuksessa käydään hands-on-menetelmin läpi uusimpien analytiikkatyökalujen käyttö.

Tässä koulutuksessa henkilöstötuottavuuden uusin teoria viedään käytäntöön sekä rautalankamallilla että tarkemmalla laskenta-analytiikalla. Pääset tekemään analytiikkaa omilla luvuillasi ja oman organisaation liiketoimintastrategiaan peilaten. Laskemme kustannushyötyjen lisäksi liiketoiminnan kehittämispotentiaalia. Arvioimme henkilöstöriskejä sekä saneeraustilanteessa että vahvan kasvun tilanteessa.

Lisäksi viemme HR-analytiikan ”lattiatasolle” tekoälyllä, joka simuloi esimiesten käyttäytymisen vaikutusta organisaation taloudelliseen tulokseen. ”Mikään ei ole niin käytännöllistä kuin hyvä teoria”, Kurt Lewin lause pätee erityisen hyvin HR-analytiikkaan. Hyvä ja oikea teoria mahdollistaa luotettavan henkilöstöanalytiikan, jonka avulla luodaan organisaation ylivoimainen kilpailuetu.

Koulutus edellyttää perusosaamista organisaation talouslaskennasta ja HR-johtamisesta.

Ohjelma

08.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvitarjoilu koulutuspaikalla
09.00 Koulutuksen avaus ja esittelyt
09.30 HR-analytiikan keskeiset teoriat rautalankamallilla

 • Henkilöstövoimavarojen tuotantofunktio
 • Aineettoman henkilöstöpääoman hyödyntämisasteen määrittäminen työelämän laadun avulla
10.15 HR-tiedolla johtaminen 

 • HR‐datan ja taloustietojen keruu sekä hyödyntäminen Datan keruu omasta organisaatiosta, mitä tarvitaan ja miksi?
 • Ryhmätyö: harjoitellaan perusdatan analysointia fläppitaululle (esimerkkien avulla) Tähdätään kokonaisuuden ymmärtämiseen johtoryhmätyöskentelyn mahdollistamiseksi.
12.00 Lounas
13.00 Aineeton pääoman mittaaminen

 • Aineettoman henkilöstöpääoman hyödyntämisaste eli Työelämän laadun -indeksi Miten tulisi mitata, jotta hyödyt olisivat optimaaliset? Henkilöstökyselyn tehokkaampi hyödyntäminen ja uuden sukupolven mittaustavat
 • Työelämän laadun yhteys asiakastyytyväisyyteen
14.15 Kahvitauko
14.30 Keskustelu työelämän laadun tilanteesta omassa organisaatiossa

 • Miten työelämän laatu toimii tuotantotekijänä ja mihin kannattaa panostaa?
 • Miten luodaan liiketoimintahyötyä erilaisissa yrityksissä (luova ala vs. perustyö)
15.15 HR-analytiikan kehittäminen liiketoiminnan tarpeista

 • HR-analytiikka saneeraustilanteessa: Miten välttää pahimmat virheet?
 • HR-analytiikka kasvutilanteessa: Miten onnistua kannattavassa kasvussa ja voittaa kilpailussa?
16.00 Päivä päättyy
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.
08.30 Aamukahvitarjoilu koulutuspaikalla
09.00 Yhteenveto edellisestä päivästä ja keskustelu
09.15 Big data yritystilastoista ja käytännön laskentaharjoitus

 • Tärkeimmän People Analytics -scorecardit
 • Miten hyödynnetään big dataa yritystilastoista?
 • Käytännön analysointiharjoitus jaettavalla analysointityökalulla
10.00 People Analytics ja ennustava analytiikka

 • Miten People Analytics viedään käytännön tasolle esimiesten toimintaan?
 • Harjoitellaan tekoälypohjaisella simulaatiolla optimaalista johtamisstrategiaa
 • Ryhmätyö: Miten luodaan ylivoimainen henkilöstölähtöinen kilpailuetu?
12.00 Lounas
13.00 Ryhmätyön purku

 • Keskustelu ja ryhmätyön purku
14.15 Kahvitauko
14.30 Miten edetä seuraavalle tasolle HR‐analytiikassa?

 • Teknologiat, osaamiset, resurssit
 • Uusi johtaminen, mitä se vaatii käytännössä?
 • Uuden sukupolven HR-analytiikka muuttaa toimintakulttuuria
15.30 Yhteenveto
16.00 Päivä päättyy
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.

Kouluttaja

Hinnat

Lähiosallistuminen1285 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Paikan päällä osallistuminen sisältää sähköiset materiaalit sekä kahvi- ja lounastarjoilut koulutuspäivän aikana.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Alma-talo

Alvar Aallon katu 3 C

00100 Helsinki

Tapahtuma järjestetään Alma-talolla, Helsingin ydinkeskustassa. Saapuminen tapahtuu Alma-talon pääovista, minkä jälkeen opasteet ohjaavat eteenpäin. Suosittelemme julkisten liikennevälineiden käyttöä. Aikataulut ja reittikartat löydät kätevästi reittioppaasta.

Julkiset kulkuvälineet

Alma-talo sijaitsee lyhyen kävelymatkan päässä Helsingin päärautatieasemalta, jonne on helppo saapua julkisilla kulkuvälineillä. Katso lisää julkisesta liikenteestä reittioppaasta.

Saapuminen omalla autolla

Lähin pysäköintihalli on Aimo Park, Finlandia-talon vieressä. Ajo pysäköintihalliin tapahtuu Karamzininrannan kautta. Pysäköinti on maksullista ja 650-paikkaisen pysäköintilaitoksen toiminnasta vastaa Aimo Park.

Lisätietoja puh. 020 781 2400.

Majoitus

Olemme neuvotelleet erikoishinnat  useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan, niin etuhinta tulee huomioitua. Mikäli kaipaat lisätietoja hotellien sijainneista, ota yhteys asiakaspalveluumme numeroon (020) 442 4110.

 

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta