Vältä pilvipalveluiden tietoturvan sudenkuopat ja turhat kustannukset!

Pilvipalvelut ovat tulleet jäädäkseen ja nousevat liiketoimintakriittisien järjestelmien alustoiksi monissa organisaatioissa. Pilvipalveluiden käyttöönotto on vaivatonta ja palvelu tehokasta, mutta toiminnan kannalta kriittisien vaatimuksien edellyttämät kontrollit usein jäävät puolitiehen. Valitettavan usein näitä ei ole riittävässä laajuudessa osattu tai ehditty pohtimaan ja määrittelemään ennen uuden pilvipalvelun käyttöönottoa.

 

Pilvipalveluiden tietoturva -koulutuksessa käydään vaiheittain läpi, miten tietoturvaan ja riskienhallintaan liittyvät asiat on käytännössä huomioitavissa oikea-aikaisesti. Uusien palveluiden osalta tietoturvakysymykset tulee huomioida jo määrittelyvaiheessa. Asiat ovat korjattavissa usein käyttöönoton jälkeenkin, tosin usein korkeampaan hintaan. Koulutuksen avulla varmistat, että ymmärrät pilvipalveluihin liittyvät tietoturvakysymykset ja ennaltaehkäiset tyypillisimpiä virheitä ja niistä koituvia kustannuksia.

 

Koulutus on perustasoinen ja sopii kaikille pilvipalveluiden tuottamiseen osallistuville ammattilaisille. Koulutuksessa ei käsitellä pilvipalveluiden perusteita, joten perusteiden hallinta on toivottavaa koulutuksen tavoitteiden saavuttamisen kannalta.

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 Pilvipalvelulle osoitettavien vaatimusten kuvaaminen

 • Mitkä tietoturvan aiheet tulee kiinnittää ja missä voidaan joustaa?
 • Miten tunnistaa vaatimukset, ja miten ne tuo esiin?
 • PiTuKri (Traficom) apuna
10.15 Kahvitauko
10.30 Pilvipalvelun tietoturva käytännössä

 • Mitä tietoturvaominaisuuksia pilvipalvelut tarjoavat?
 • Mitä on mahdollista saada lisää, ja mitä se vaatii?
 • Mitä pitää tehdä itse?
12.00 Lounas
13.00 Datan käsittely ja säilytys pilvipalveluissa

 • Miten hallita tiedon asiallinen käsittely ja tallennus?
 • Kuinka varmistaa tiedon suojaus?
 • Kuinka hallitaan tiedon vaihto?
14.15 Kahvitauko
14.30 Palvelun hallinta pilviympäristössä

 • Mitä toimijoita ja rooleja tarvitaan?
 • Miten kyetään valvontaan?
 • Tietoturvan ja riskien hallinta muutoksissa
16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori, etuhinta 24.7. asti (norm. 1295 €)1245 €
Julkinen sektori, etuhinta 24.7. asti (norm. 895 €)845 €
Yksityinen sektori1295 €
Julkinen sektori895 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit, kahvi- ja lounastarjoilut.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Etäosallistuminen

Etäosallistujana kuulet ja näet kouluttajan, materiaalit sekä voit osallistua keskusteluun. Etäosallistuminen ei vaadi sinulta asennuksia koneelle, vaan pelkkä internetyhteys riittää. Kaikille etäosallistujille lähetämme henkilökohtaisen kutsulinkin koulutukseen. Kyseessä on livestriimaus. Koulutuksen striimauksesta ei tehdä tallennetta. Seminaarin striimauksesta tehdään tallenne ja se on katsottavissa kolmen päivän ajan seminaarin jälkeen. Striimiosallistuminen on henkilökohtainen.