Tietohallinnon johtaja tai esimies, erottaudu talousosaamisellasi tulevaisuudessa. 

Mietitkö, millaista talousosaamista sinulla pitäisi olla, tai kuinka taloutta johdetaan tehokkaasti, jotta lopputuloksena olisi entistä kannattavampi tietohallinto? Muun muassa nämä kysymykset ja haasteet mietityttävät monia tietohallinnon johto- tai esimiesasemassa toimivia. Talousosaaminen ja talouden johtamisen kyvykkyys on ehdottoman tärkeää myös muille, kuin taloushallinnon asiantuntijoille ja johtajille.

 

Tässä koulutuksessa pääset kuulemaan pitkän linjan talousasiantuntijan näkemyksiä ja innostumaan uusista oivalluksista. Koulutus tarjoaa monipuolisen katsauksen keskeisimpiin talouden alueisiin, joita tietohallinnossa tarvitset. Koulutus antaa sinulle myös mahdollisuuden käsitellä yhteisesti juuri omassa työssä kohtaamiasi talouden ohjaamisen haasteita. Käytännön harjoitusten, keskustelujen ja case-esimerkkien avulla pureudutaan tietohallinnon erityiskysymyksiin ja kehittämiskohtiin talouden sekä sen johtamisen näkökulmasta. Koulutuksen käytyäsi ymmärrät etenkin tietohallinnon näkökulmasta olennaiset talouden osa-alueet aina talouden ja kannattavuuden johtamisesta talousinformaation analysointiin sekä talouden suunnitteluun asti.

 

Koulutus tarjoaa sinulle myös mahdollisuuden haastaa itsesi ja osaamisesi. Koulutuksessa saat vastauksia muun muassa seuraaviin kysymyksiin: Mitä on talouden johtaminen? Miten tulkitsen toimintamme kannattavuutta? Miten ennustan ja varmistan toiminnan kannattavuuden tulevaisuudessa? Miten arvioin investointien kannattavuutta ja onnistumista?

 

Tule yllättymään, kuinka suuri merkitys pienilläkin oivalluksilla ja muutoksilla osaamisessa on. Koulutus koostuu sekä luento- että käytännönläheisistä osuuksista. Koulutuspäivät sisältävät paljon kysymyksiä, pohdintoja, keskusteluja ja harjoituksia, joista saat monipuolisesti uutta tietoa, ymmärrystä ja näkökulmia oman talousosaamisesi kehittämiseksi.

 

Tervetuloa mukaan!

Ohjelma

8.45 Etäyhteys avautuu
9.00 Talouden johtamisen lähtökohdat

 • Miksi olemme täällä? Mitkä ovat tavoitteemme?
 • Liiketoiminnan ja talouden perusta
 • Taloudellinen data, informaatio ja tieto
 • Talouden johtamisen työkalut ja menetelmät

 

Esimerkit, kysymykset ja keskustelut

10.15 Kahvitauko
10.30 Talouden raportit ja tilinpäätös

 • Talouden raportit – mitä niistä pitää ymmärtää?
 • Tilinpäätös johtamisen näkökulmasta
 • Tietohallinnon erityispiirteet raportoinnissa

 

Esimerkit, kysymykset ja keskustelut

12.00 Lounas
13.00 Kannattavuuslaskenta ja kannattavuuden johtaminen

 • Kannattavuuslaskennan menetelmät – mikä on oleellista?
 • Kannattavuuden varmistaminen, mm. tuottojohtaminen, kustannusymmärrys ja hinnoittelu
 • Tietohallinnon kannattavuus

 

Case-esimerkit ja harjoitukset

14.15 Kahvitauko
14.30 Talousinformaation analysointi ja tulkinta

 • Analysoinnin ja tulkinnan lähtökohdat
 • Mitä informaatiota analysoidaan ja tulkitaan?
 • Menetelmät ja työkalut

 

Esimerkit, pohdinnat ja keskustelut

16.00 Koulutuspäivä päättyy
8.45 Etäyhteys avautuu
9.00 Talousinformaation analysointi ja tulkinta

 • Talouden tunnusluvut
 • Käytännön vinkit tietohallinnon näkökulmasta
 • Mistä tekijöistä yrityksen arvo muodostuu?

 

Case-esimerkit ja harjoitukset

10.15 Kahvitauko
10.30 Investoinnit ja tulevaisuus

 • Mikä on investointien rooli toiminnan kehittämisessä ja tulevaisuuden varmistamisessa?
 • Tietohallinnon investoinnit ja investointilaskennan tehopaketti

 

Esimerkit, keskustelut ja harjoitukset

12.00 Lounas
13.00 Talouden suunnittelu

 • Budjetointi ohjaamisen työkaluna
 • Toimintasuunnitelmat budjettien tukena
 • Talouden seuranta ja mittaaminen
 • Tietohallinnon erityispiirteet ja kehittämisehdotukset

 

Esimerkit, pohdinnat ja keskustelut

14.15 Kahvitauko
14.30 Miten kaikki tämä viedään käytäntöön?

 • Talouden viestintä
 • Viimeiset harjoitukset
 • Toimintasuunnitelma oman toiminnan kehittämiseen
 • Yhteenveto, loppupohdinnat ja viimeiset kysymykset. Mitä olemme oivaltaneet ja miten viemme sen työhömme?

 

Harjoitukset, pohdinnat ja keskustelut

16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori, etuhinta 9.10. asti (norm. 1645 €)1545 €
Julkinen sektori, etuhinta 9.10. asti (norm. 1045 €)995 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Etäosallistuminen

Etäosallistujana kuulet ja näet kouluttajan, materiaalit sekä voit osallistua keskusteluun. Etäosallistuminen ei vaadi sinulta asennuksia koneelle, vaan pelkkä internetyhteys riittää. Kaikille etäosallistujille lähetämme henkilökohtaisen kutsulinkin koulutukseen. Kyseessä on livestriimaus. Koulutuksen striimauksesta ei tehdä tallennetta. Seminaarin striimauksesta tehdään tallenne ja se on katsottavissa kolmen päivän ajan seminaarin jälkeen. Striimiosallistuminen on henkilökohtainen.