Mitkä ovat parhaat käytännöt talousprosessien dokumentoinnissa?

Organisaatioiden tehokkaan toiminnan taustalla ovat yhtenäiset ja sujuvat prosessit. Perusteellinen prosessien dokumentointi on organisaatioissa kuitenkin vain harvoin riittävällä tasolla hallussa. Hyvin dokumentoidut taloushallinnon prosessit toimivat apuvälineenä yhteisten toimintatapojen viestinnässä sekä pohjana erilaisille hankkeille, kuten automaatiokehitys tai talousjärjestelmän modernisointi. Lisäksi prosessien kuvaaminen auttaa hahmottamaan ja jäsentämään kokonaisuuksia sekä selkiyttää eri toimijoiden roolit ja vastuut.

Taloushallinnon prosessien perusteellinen kuvaaminen ja dokumentointi kattaa muutakin kuin pelkät prosessikuvat. Koulutuksessa käydään käytännönläheisesti läpi taloushallinnon prosesseihin liittyviä dokumentteja ja näihin liittyviä parhaita käytäntöjä eri näkökulmista: prosessiarkkitehtuuri ja prosessien mallintaminen, riskienhallinta sekä taloushallinnon kehittäminen.

Koulutus antaa työvälineitä oman organisaation taloushallinnon prosessien dokumentoinnin nykytilan analysoimiseksi sekä kehityksen läpiviemiseksi.

Lue aiheeseen liittyvä blogiteksti: Uusi vuosi, tehokkaampi taloushallinto? – On aika laittaa pöhöttyneet prosessit kuntokuurille — Efima Blogi

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 Prosessiarkkitehtuurin ja prosessien mallintaminen

 • Taloushallinnon prosessien kehitystrendit
 • Taloushallinnon dokumenttityyppejä
 • Taloushallinnon prosessit osana laajempaa kokonaisuutta
 • Prosessien mallintamisen työkalut ja perusteet
 • Prosessikuvien linkittäminen osaksi taloushallinnon arkea
 • Keskustelu

Pidetään aamupäivällä kahvitauko sopivassa vaiheessa.

12.00 Lounas
13.00 Dokumentaatio riskienhallinnan työkaluna

 • Organisaatio, roolit ja vastuut
 • Riskikatalogin avulla läpinäkyvyyttä riskienhallintaan
 • Ohjeet ja tehtävälistat apuna tekemisen ohjaamisessa
 • Keskustelu
14.15 Kahvitauko
14.30 Taloushallinnon kehittämisen ja dokumentaatio

 • Kuinka dokumentoinnilla voidaan tukea taloushallinnon kokonaisvaltaista kehitystä?
 • Kehityslistaus pienkehityksen ohjauksen työkaluna
 • Järjestelmäympäristön ja liittymien kuvaaminen
 • Keskustelu
15.15 Yhteenveto

 • Päivän yhteenvetoa
 • Dokumentoinnin lähtötason tarkastuslista
 • Harjoitus
16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Striimi, yksityinen sektori1195 €
Striimi, julkinen sektori795 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Etäkoulutus

Etäosallistujana kuulet ja näet kouluttajan, materiaalit sekä voit osallistua keskusteluun. Kaikille osallistujille lähetämme henkilökohtaisen kutsulinkin koulutukseen. Kyseessä on livekoulutus. Koulutuksesta ei tehdä tallennetta.