Taloushallinnon automaatio perustuu hyväkuntoisiin prosesseihin ja dataan

Pilvipalveluina käytettävät taloushallinnon järjestelmät kehittyvät nopeasti sekä toiminnallisuuksiensa että helppokäyttöisyytensä osalta. Manuaalisesti ylläpidettävän sääntöpohjaisen automaation rinnalla toimiva tekoäly automatisoi sääntöjen luomista, mikä nopeuttaa automaatiokehitystä moninkertaisesti. Robotit toimivat omassa roolissaan järjestelmien ja ihmisten tukena. Taloushallinnon rutiinit pystyttäisiin automatisoimaan jo nykyvälineillä, ja kuluvan vuosikymmenen aikana taloushallinnon automaatioaste tulee nousemaan uudelle tasolle.

Automaation kehitys tai talousjärjestelmän modernisointi eivät ole kuitenkaan hopealuoti ongelmien poistamiseksi. Jos yritämme automatisoida rikkinäisiä prosesseja ja huonolaatuisen datan käsittelyä, automaatiosta ei saada täysiä hyötyjä. Prosessit ja data toimivat perustana niin automaatiokehitykselle kuin myös taloustiedon hyödyntämiselle, ja näiden kehittäminen on edelläkävijäorganisaatioissa osa jatkuvaa tekemistä. Paras lopputulos saadaan aikaiseksi yhdistämällä taloushallinnon prosessien, automaation ja organisoinnin kehitys yhdeksi kokonaisuudeksi.

Älykäs automaatio mahdollistaa uudenlaisen tavan työskennellä. Pystymme johtamaan toimintaa tosiaikaisen tiedon pohjalta ja tuottamaan parempaa palvelua organisaatiolle. Älykkään automaation avulla voimme suorittaa tehtävämme paremmin kuin ilman sitä, koska se tukee työtä esimerkiksi helpottamalla ja nopeuttamalla ohjelmistojen käyttöä, tuomalla esille relevanttia dataa ja ehdottamalla toimenpiteitä. Kun taloushallinto tuottaa käyttäjäystävällisiä ja tehokkaita palveluita, liiketoiminnan aikaa vapautuu varsinaisen liiketoiminnan käyttöön.

Koulutuksessa käydään käytännönläheisesti läpi menetelmiä taloushallinnon prosessien kehittämiseen ja automatisointiin. Kehitysmahdollisuuksia havainnollistetaan käytännön toimintaohjeiden, automaatiototeutusten ja case-esimerkkien avulla. Koulutus antaa työvälineitä oman organisaation taloushallinnon prosessien kehitys- ja automaatiomahdollisuuksien tunnistamiseksi sekä kehityksen läpiviemiseksi.

Ohjelma

 

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvitarjoilu koulutuspaikalla
8.50 Etäyhteys avautuu etäosallistujille
9.00  Taloushallinnon kehittämisen menetelmiä

 • Hyväkuntoiset prosessit ja data automaation pohjana
 • Taloushallinnon dokumentointi tukee laatua, riskienhallintaa ja kehitystä
 • Automaatiovälineiden valinta ja tilannekatsaus moderneihin teknologioihin
 • Taloushallinto palveluntuottajana: hyödynnä mittareita ja palautetta palvelun kehittämiseen
10.15 Kahvitauko
10.30 Ostolaskuprosessin kehittäminen

 • Hyödyt irti verkkolaskutuksen uudistuksesta
 • Helppokäyttöisyyden lisääminen loppukäyttäjille
 • Tiliöinnin ja laskukierron automaatio koneoppimisella
 • Ostolaskukäsittelyn integrointi hankintaprosessiin
 • Tehokas toimittajarekisterin ylläpito
11.30 Matkalaskuprosessin kehittäminen

 • Helppokäyttöisyyden lisääminen loppukäyttäjille
 • Kuittidatan käsittelyn automatisointi
 • Tehokkuutta matkareskontratyöhön
12.00 Lounas
13.00 Maksuliikenneprosessin kehittäminen

 • Kontrollien kehittäminen petosten estämiseksi
 • Uusien maksutapojen tehokas käsittely
 • Turhien työvaiheiden poistaminen maksuliikenteessä
13.30 Laskutus- ja myyntireskontraprosessin kehittäminen

 • Tehokas asiakasrekisterin ylläpito
 • Laskutusprosessin hyvät käytännöt
 • Uudenlaisten reskontra- ja perintäpalveluiden hyödyntäminen
14.15 Kahvitauko
14.30 Pääkirjanpito- ja käyttöomaisuusprosessien kehittäminen

 • Osakirjanpitojen ja liittymien tehokas täsmäyttäminen
 • Kauden katkon ohjaaminen
 • Integroidun käyttöomaisuuden hyödyt

Raportoinnin ja ennustamisen prosessien kehittäminen

 • Tehokas konsernikonsolidointi
 • Edistynyt ja automatisoitu raportointi ja analytiikka
 • Miten ennusteita voi automatisoida?
 • Taloushallinnon rooli dataohjautuvuuden mahdollistajana
16.00 Koulutuspäivä päättyy
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.

Kouluttaja

Hinnat

Etuhinta 5.8. asti (norm. 1095 €)995 €
Etäosallistuminen, etuhinta 5.8. asti (norm. 1095 €)995 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Paikan päällä osallistuminen sisältää sähköiset materiaalit sekä kahvi- ja lounastarjoilut koulutuspäivän aikana. Etäosallistuminen sisältää sähköiset materiaalit.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Helsinki