Tue tiimisi kehittymistä antamalla palautetta hyvin ja riittävästi

Mikä yhdistää eri alojen huippuja? He ovat saaneet riittävästi palautetta ja kannustusta kehittyäkseen huipuiksi. Valmentavat palautetaidot ovat esimiehen tärkeimpiä – ja usein vähiten hyödynnettyjä – keinoja tavoitteiden saavuttamiseen. Kehityskeskustelussa annettava yksisuuntainen ”vuosipalaute” ja palautteenannon kaavamainen hampurilaismalli eivät enää vastaa nopean arjen vaatimuksiin ja henkilöstön odotuksiin. Huipulle pääseminen vaatii uusia palautetaitoja koko työyhteisöltä.

 

Palautetaidoissa on kyse valmentavasta ohjaamisesta, kannustamisesta ja korjaamisesta. Miten näissä ristiriitaiseltakin kuulostavissa vaatimuksissa voi onnistua? Loppujen lopuksi kyse on vuorovaikutuksesta. Valmentava vuorovaikutus ja palautteenanto on osallistavaa yhdessä ajattelua. Tilannetaju ja -herkkyys auttavat erilaisten persoonien ja tilanteiden huomioimisessa ja parhaiden keinojen löytämisessä mm. milloin palaute on oivalluttavaa ja milloin ohjeistavaa, mikä on korjaavan ja kannustavan palautteen suhde, tapahtuuko se kasvotusten vai diginä jne.

 

Valmentava palautteenanto -koulutus antaa esimiehille tietoa ja taitoja hyvästä palautteen antamisesta, työkaluja palautteen antamiseen, varmuutta antaa sekä positiivista että korjaavaa/kriittistä palautetta ja palautekulttuurin rakentamisesta omassa tiimissä. Palautetilanteita lähestytään vuorovaikutuksen, käytännön harjoittelun ja luovien menetelmien kautta tosielämän esimerkkejä hyödyntäen. Valmennettavat saavat käyttöönsä vaikuttavia työvälineitä palautetilanteiden kohtaamiseen ja johtamiseen oman persoonansa kautta.

 

Koulutus on perustasoinen ja sopii kaikille esimiestehtävissä toimiville ja palautetta työssään antaville.

Ohjelma

8.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
9.00 Maaperän luominen ja kohtaaminen

 • Palautteen antamisen tarkoitus ja motiivi
 • Palautetilanne ja tietoinen läsnäolo
 •  Luottamuksen ja turvallisuuden tunteen rakentaminen

 

Harjoituksia: Läsnäolon ja kohtaamisen taito

10.15 Kahvitauko
10.30 Vuorovaikutustaidot ja erilaiset persoonat

 • Vuorovaikutustavat ja -tyylit
 • Erilaiset persoonat, temperamentit, kiinnostuksen suunnat
 • Valmentava vuorovaikutus ja yhteyden rakentaminen

 

Harjoituksia: Havainnointikyky ja tilannetaju

12.00 Lounas
13.00 Haastavat palautetilanteet

 • Puheeksi ottamisen rohkeus ja taito
 • Tunteiden tunnistaminen ja johtaminen
 • Itsensä johtaminen

 

Harjoituksia: Haastavien tilanteiden harjoittelu

14.15 Kahvitauko
14.30 Valmentava palautteenanto

 • Miten vahvistat vahvuuksia
 • Valmentava palaute- ja vuorovaikutusmalli käytännössä
 • Valmennuspäivän opit ja kopit

 

Harjoitus: Valmentava palautteenanto

16.00 Koulutuspäivä päättyy

Kouluttaja

Hinnat

Yksityinen sektori1 295 €
Julkinen sektori895 €

Hintaan lisätään alv 24 %. Hintaan sisältyvät sähköiset materiaalit, kahvi- ja lounastarjoilut.

Lisätietoja

Leena Kalaoja

Asiakkuuspäällikkö, tiiminvetäjä

leena.kalaoja@almamedia.fi

050 528 6956

Paikka

Taitotalo kongressikeskus

Valimotie 8

00380 Helsinki

Koulutus järjestetään Taitotalon Kongressikeskuksessa Helsingin Pitäjänmäellä, osoitteessa Valimotie 8, 00380 Helsinki.

Olemme neuvotelleet erikoishinnat useisiin Helsingin hotelleihin. Mainitse huonetta varatessasi, että olet tulossa Alma Talentin tapahtumaan.

Huonehinnat

 • Radisson Blu -hotellit ja SOKOS-hotellit: alennus -11 % Flex-hinnasta
 • Clarion Hotel Helsinki: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta
 • Scandic Paasi -15% Flex-hinnasta & Scandic Park -15% Flex-hinnasta
 • Hotel Katajanokka: alennus -15 % päivän BAR-huonehinnasta nettisivujen kautta etukoodilla JAZ (koodi syötetään Special Rates -valikon Corporate-kenttään) tai olemalla yhteydessä hotellin vastaanottoon